liepos

„STEBINT VISĄ BE GALO GRAŽŲ...“

Aktorė Olita Dautartaitė iš anksto ruošėsi rašytojo Juozo Grušo (1901–1986) 115-ųjų gimimo metinių minėjimui – susipažino su muziejuje saugoma archyvine medžiaga, dar neskelbtais jo laiškais, domėjosi ankstyvąja kūryba, namų tradicijomis, pasirinko renginio epigrafą – „Stebint visą be galo gražų ir baisų Dievo pasaulį“. Į minėjimo scenarijų aktorė įtraukė Kauno J. Grušo meno gimnazijos jaunimo pasirodymą. Tad lapkričio 30 dieną į memorialinį muziejų susirinkę dramaturgo šeimos nariai, mūsų muziejaus bičiuliai – Kauno menininkai ir šviesuoliai, rašytojo talento gerbėjai, sulaukė patrauklios programos, atskleidusios naujų J. Grušo – žmogaus ir kūrėjo – bruožų.
Aktorė skaitė rašytojo laiškus būsimai žmonai Pulcherijai Račytei, teatralams, žaismingai pirmą kartą publikai pristatė Liongino Padanginės slapyvardžiu pasirašytą 1928 metais „Lietuvos aide“ skelbtą Grušo feljetoną „Laiškas iš kaimo“. O. Dautartaitės skaitymus praturtino Juozo Grušo meno gimnazijos folkloro grupės, vadovaujamos mokytojo Artūro Sinkevičiaus, dainos. Kompozicijos sumanytoja apžvelgė dramaturgo ryšius su Lietuvos teatrais ir priminė jo ypatingą santykį su Kauno dramos aktoriais ir režisieriais, o aktorių pagarbą ir meilę dramaturgui atskleidė garsių scenos meistrų Rūtos Staliliūnaitės ir Algimanto Voščiko prisiminimų fragmentai. Apie J. Grušo toleranciją, žmogiškumą, jo begalinį pasitikėjimą teatro profesionalais kalbėjo režisierius Gytis Padegimas, kompozitorius Giedrius Kuprevičius. Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas susirinkusiems priminė apie naujausią legendinės J. Grušo poetinės dramos „Barbora Radvilaitė“ interpretaciją – režisieriaus Jono Jurašo ir rašytojos Aušros Marijos Sluckaitės kūrybinį sumanymą – spektaklį „Barbora“, sugrąžinusį literatūros klasiko veikalą į Kauno teatro sceną po keturių dešimtmečių. Mokytojos ekspertės Rasos Urbutienės parengti gimnazistai Simonas Poška, Kristina Marcinkutė, Patricija Andronavičiūtė, Tomas Kliučnikovas, Kotryna Kapšukovaitė su jaunystei būdingu užsidegimu pateikė žiūrovams „Barboros Radvilaitės“ sceninius skaitymus, o aktorė O. Dautartaitė pakiliai, skambant kompozitoriaus G. Kuprevičiaus „Himnui meilei“, perskaitė Barboros monologą:

„O Lietuva! Manoji meile!
Bausk mane, jeigu tarp deimantų yra bent lašas kraujo.
Išganyk mane, jei deimantuose šviečia meilė tau.
Per amžius būk laisva, o Lietuva.
Ir būk visiems teisinga ir gera.“

Maestro G. Kuprevičius atsisveikinimui padovanojo savo fortepijoninę improvizaciją, kuri nuskambėjo tarsi kvietimas nepamiršti apie lietuvių literatūros klasiko namuose tebetvyrančią kūrybinio polėkio ir nerimastingo įkvėpimo dvasią. Apsnigtas Dievo pasaulis atrodė gražus.

Parengė J. Grušo memorialinio muziejaus vedėja Nijolė Majerienė,
Zenono Baltrušio nuotraukos