rugsėjo

ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ

Jau keleri metai Lietuvos Universitetų Moterų Asociacijos Kauno skyrius ir Vaikų literatūros muziejus kviečia į tradicinę Šiaurės šalių bibliotekų savaitę. Lietuvoje ši šventė organizuojama jau du dešimtmečius, nuo 1995 metų. Visų švenčių, nuo pat pirmosios, organizatorė yra Dalia Poškienė, kuri ir šiemet apžvelgė tradicinį renginį, papasakojo apie įsimintiniausias lapkričio mėnesį vykusias šventes. Kiekvienais metais šventė turi vis kitą temą, skaitomos Skandinavijos šalių rašytojų kūrinių ištraukos. Šių metų tema ,,Herojai Šiaurės šalyse“. Renginiai vaikams „Auštant“ vyksta rytais, popietės būna skirtos – jaunimui, o renginiai suaugusiesiems vadinasi „Sutemos“, jie kviečia senjorus ir visus, besidominčius Šiaurės šalių literatūra, kultūra, tradicijomis. Vaikų literatūros muziejus – Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinys, dar vadinamas „pasakų namu“. Tokioje pasakiškoje aplinkoje LUMA Valdybos narė Ilona Katiliūtė perskaitė ištrauką iš islandų rašytojo Einaro Máro Guðmundssono knygos „Islandijos karaliai“. Tai beprotiškų pasakojimų rinkinys apie išgalvotą Knudsenų giminę nuo XVIII a. iki mūsų dienų. Perskaityta ištrauka pakvietė diskutuoti apie Šiaurės herojus, prisiminti įsimintiniausias perskaitytas knygas. Muziejaus vedėja Daiva Šarkanauskaitė pasidžiaugė, kad muziejuje yra ką parodyti ir mažajam lankytojui, ir suaugusiesiems. P. Daiva supažindino su muziejaus veikla. Lumietė Daujutė Šarakauskienė pasidalijo įspūdžiais iš kelionių po Islandiją. Taip pat buvo prisimintas Nobelio premijos laureatas Haroldas Laksnesas, kurio 100 metinėms Kaune, Menininkų namuose, buvo organizuota konferencija bei paroda.
Tamsiausiu metų laiku Šiaurėje žmonės buriasi jaukioje žvakelių šviesoje klausytis pasakojimų, skaityti. Ši tradicija atkeliavo ir į mūsų šalį, tapo kasmetine, kurią puoselėjame visi kartu.

Parengė Dr. Audronė Jurevičiūtė, LUMA Kauno skyriaus pirmininkė.
Dalios Poškienės nuotraukos.