gruodžio

RYTOJ BUS JAU PRAEITIS

Lapkričio 17 d. Maironio muziejuje naujos knygos sutiktuvės – Gedimino Jankaus novelių rinkinys „Rytoj“. Tad klausimas, kodėl rytoj, kyla natūraliai, o atsakymas, atrodytų, čia pat, nedidelėje knygelėje. Joje dvidešimt septynios novelės ir ryškus, akį traukiantis viršelis. Ant pirmojo viršelio – keistokas Viešpaties tvarinys: demonas, virstantis angelu, ar atvirkščiai – angelas, virtęs demonu, žvelgia pro ryškiai kruvinos spalvos teatro uždangą... Anot rašytojos Aldonos Ruseckaitės, tiesiog negali neimti ir neskaityti. O paskaičius galima ir pajuokauti: kai kurios novelės gana makabriškos, prieš miegą geriau neskaityti, daug mistikos, sapnų, vizijų. O jei rimtai – stebina Gedimino intelektas, jis – teatro žmogus, puikiai išmano teatro istoriją, dramas, pjeses, muziką, senovės istoriją. Tai subtiliai skleidžiasi jo novelėse.
    Autoriaus teigimu, novelės gimė nelengvai. Iš sapnų, iš vizijų, iš kelionių įspūdžių, net iš artimųjų netekties, kurie po daugelio metų tarsi „atsiliepia“ tam tikru ženklu... Tiesą sakant, daug kas susiję su įvairiomis netektimis. Novelėse, žinoma, visa tai yra tarsi užšifruota: užuominos, refleksijos,  nutylėjimai... Daug sąsajų su teatru, taip pat su scenos gyvenimu susijusių motyvų ir patirčių, tai tikriausiai ir „padiktavo“ teatrines noveles („Aktoriaus monologas“, „Gyvulių ūkis“, „Repeticija. Hamletas“ ir kt.) Nenorėtų autorius sutikti, jog knyga makabriška, priešingai – ji raminanti: juk rytoj vėl bus diena, švies saulė, rytoj vėl būsime ir džiaugsimės. Geroji praeitis bus rytoj – toks viso šio rinkinio leitmotyvas. Aišku, šalia šviesių dalykų smelkiasi demoniški ir mistiški „reikalai“ – Faustas lietuviškas, kunigaikštis Nėrkonori, Krepsas, Kalibano sapnas arba gyvulių ūkis teatre, o gal ir gražioji malūnininkė...
        Redaktoriaus Roberto Keturakio teigimu, „...Beveik visose novelėse net pro banaliausias personažų būsenas ar dramatiškas netektis (ypač teatro hipnozės ) skaudžiai ryškėja laikinumo suvokimas. Greta laukiančiųjų – kada išsipildys jų gyvenimai, skaudus laikinumo suvokimas yra įtaigiausia knygos „Rytoj“ Dvasia. Knygoj „Rytoj“ novelių rinkinys reiškia kažką virš laiko. Gal galimybę pajusti išsipildžiusį gyvenimą..?“ Jei taip, ką gi – skaitykime šią knygą vakare prieš miegą, ryte gerai išsimiegoję arba vietoj miego...

Parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus vedėja Virginija Markauskienė,
nuotraukos Zenono Baltrušio