Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
19
sausio
2021

RAŠYTOJŲ POMĖGIAI. J. APUTIS

Karantinas... Namai jau sutvarkyti ir pertvarkyti, nauji pyragų receptai išbandyti, knygos perskaitytos. Pasidomėkime, o ką gi veikė mūsų rašytojai, ką jie mėgo, kokio užsiėmimo nusitverdavo laisvą minutę? Siūlome savo bičiuliams trumpą straipsnelių ciklą, supažindinantį su vienu kitu atsitiktinai parinktų žodžio virtuozų pomėgiu. Tikime, kad kiekvienas iš jūsų taip pat savyje slepiate kokį nors talentą, pašaukimą, kuriam iki šiol nerasdavote laiko. Gal dabar būtų puikus metas tai išbandyti? Gal mūsų rašytojai jus įkvėps ar primins kokį primirštą pomėgį? To ir linkime!
Pirmasis rašytojas šioje rubrikoje – novelės meistras Juozas Aputis. Dažnam jo pristatinėti tikrai nereikia. Viena paskutiniųjų autoriaus knygų „Vieškelyje džipai“ pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją. Pasidomėjus jo kūryba matyti, kad novelėse – ne tik džipai. Jose burzgia sunkvežimiai, bilda traktoriai, riaumoja motorai... Juk dažnai knygos pasaulis – daugiau mažiau ir rašytojo „aš“. Jose skleidžiasi tai, kas jam aktualu, net kai siužetas išgalvotas. O J. Aputis buvo iš tų, kurie žavėjosi technika. Pats mokėjo sutvarkyti  įvairius smulkius gedimus, nors apie savo pasiekimus atsiliepė kukliai ir sakė labiau mokąs viską išardyti negu vėliau tą išardytą daiktą surinkti. Žinioms pagilinti skaitydavo specifines technines knygas. Buvo geras vairuotojas, kaip savo novelėse vadindavo – šoferis. Du turėtus automobilius „Žiguli“ prižiūrėdavo pats ir nesunkiai susidorodavo su smulkiais gedimais.
Su šiuo pomėgiu glaudžiai susijęs ir kitas. Rašytojo namuose etnografiniame Zervynų kaime buvo sukaupta nemenka ikikarinių lempinių radijo aparatų kolekcija. Ir pačią sodybą J. Aputis įsirengė savo darbščiomis rankomis. 1972 m. įsigijęs labai apleistą ir, daugelio manymu, nebetinkamą gyventi trobesį, pats ten viską atnaujino ir sutvarkė. Taip pat žavėjosi medžio darbais, pats įstengė pasigaminti net kai kuriuos baldus, pasistatė pirtį. Namuose turėjo tam reikalui įsirengęs dirbtuves. Dalį ten naudojamų įrankių buvo gavęs iš savo bičiulio R. Granausko, taip pat mėgusio meistrystę, ir ne tik ją... Tačiau apie R. Granausko pomėgį papasakosime kitame straipsnelyje!

 

Parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus muziejininkė Jurgita Davidavičiūtė

Visa galerija
Atgal