Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

„PIRMAS LANKAS“ (4)

Rugsėjo 29 d., šeštadienį, Maironio namų rūsyje įvyko ketvirtasis renginių ciklo „Pirmas lankas“ susitikimas, kurio metu muziejuje lankėsi įdomūs svečiai: jauna debiutuojanti rašytoja iš Klaipėdos Virginija Rimkaitė, pristačiusi pirmąją savo knygą – apysaką „21 a“ ir tekstų apie literatūrą autorius, psichologas Justinas Dižavičius iš Vilniaus. Apie ką kalbėjosi psichologas su rašytoja galėjo išgirsti visi, susirinkę po gotikinio rūsio skliautais.
Knyga „21 a“ išties ypatinga ir įdomi šiandieniniam skaitytojui. Pirmiausia, autorė kuria neįprastą, groteskišką, gal kiek makabrišką kūrinio pasakojimą, visiškai vengdama šiandieninei populiariajai literatūrai būdingo saldumo, apie šias paraleles pirmasis prabilo J. Dižavičius recenzijoje „Kas išeina sujungus „Tvin Pyksą“ ir Evangeliją pagal Joną“, o vėliau plėtojęs ir dialoge su pačia autore.
Antra todėl, kad V. Rimkaitė viena geresnių pradedančiųjų pjesių autorių, baigusi režisūros ir teatrologijos studijas, kurių įtaka teksto žanrui ir formai akivaizdi – veikėjai čia ne tik valdomi rašytojo (Kūrėjo, Dievo), bet ir patys tarsi statistai vaidina neįgaudami konkrečių vardų ir gilesnio psichologinio paveikslo.
Trečia – autorė, pasitelkusi tik jai būdingą subtilų humorą, savo knygoje stengiasi atskleisti šių laikų žmogaus dvasinę situaciją bei šio amžiaus – 21 – ypatybę. Tai kokie gi jie, užduodamas suktus klausimus, bandė išsiaiškinti ir J. Dižavičius bei renginio žiūrovai. Paaiškėjo, kad jaunosios prozininkės akimis, šių dienų Žmogus yra sugriovęs visus ritualus, praradęs ryšį su religija ir pasimetęs visuotiniame chaose. Kokia šio amžiaus ypatybė – beprasmybė, vartotojiškumas, abejingumas, ilgesys... Vieno atsakymo nėra ir negali būti, perskaičius V. Rimkaitės „21 a“. Aišku tik viena, pati autorė atviravo, kad jos knyga anaiptol nėra liūdna, o juokingiausi ir absurdiškiausi knygos skyriai jai patys mieliausi. Visus, kurie nesuspėjo į šios knygos pristatymą, kviečiame ją perskaityti patiems ir sužinoti, kokia proza šiandien yra kuriama.
Maironio lietuvių literatūros muziejus nekantrauja susimojuoti ir susiklausyti paskutiniame šių metų „Pirmo lanko“ renginyje jau spalio 12 d., penktadienį, 17 val. – sekite naujienas!


Parengė muziejininkė Kristina Dambrauskaitė,
nuotraukos Zenono Baltrušio

Visa galerija
Atgal