Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
22
sausio
2021

„PIRMAS LANKAS“ (2)

„Pirmo lanko“ renginiams įsibėgėjant, saulėtą gegužės 24-osios dienos popietę, Maironio namų rūsyje pavėsį rado svečiai iš Klaipėdos.
Jaunasis debiutuojantis poetas Dovydas Grajauskas pirmąkart kauniečiams pristatė savo knygą „Apie reiškinius“. Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos organizuotame konkurse, iš 25 atsiųstų poezijos rankraščių, būtent Dovydo kūryba laimėjo pirmąją vietą ir 2017 m. buvo išleista atskira knyga, serijoje PK (pirmoji knyga).
Dovydą kalbino, įžvalgomis apie knygą dalinosi literatūrologas, kritikas, vertėjas Marijus Šidlauskas.
Literatūros tyrinėtojas pastebėjo, kad D. Grajausko poezija yra išskirtinė, įsimintina ir turinti savito stiliaus bruožų. Vienas iš tokių tipiškų Dovydo poezijos bruožų, tai stipriai akcentuota pabaiga, tarsi geluonis, skaitytojui netikėtai kertantis ir jį nustebinantis eilėraščio pabaigoje.
Skaitytojas nustebinamas natūraliai, nesistengiant sukurti pozos, pakiliai kalbėti ar moralizuoti, tačiau iš to neišvengiamo visų laikų, visų jaunųjų poetų noro konfliktuoti su tuo, kas yra sukurta arba su tuo, ką matai aplinkui. Poetas atviravo, kad rašydamas eilėraščius niekada negalvojo, kas juos skaitys.
D. Grajausko eilės, pasak kritiko, iš ties socialiai jautrios, atliepiančios šiandienines socialines realijas, neveltui knyga vadinasi „Apie reiškinius“, o pats poetas prisiminė, kad gyvenant Klaipėdoje, o dabar ir Vilniuje, neįmanoma nepastebėti tave supančių reiškinių, kurie ypač naktį, tyloje ir ramybėje, užrašyti sugula į poetinę tikrovę.
M. Šidlauskas sakėsi, tyrinėdamas literatūrą, kaskart ieško to meto atmosferos atspindžių, tuo ir yra žavi šiandieninė jaunųjų poetų karta, nes jie nesumeluotai atskleidžia savo aplinkos detales, poetinėje kalboje išryškėja šių dienų paauglio, jaunuolio vartojama leksika: „Kaip tą atmosferą sukuria Dovydas Grajauskas – magiškas būdas.“
Renginio metu literatūrologas iš labai nekalbaus jaunojo autoriaus paatviravimų bandė sudėlioti poeto asmenybės paveikslą ir tai šiek tiek pavyko... Sužinota, kad Dovydas groja elektrine gitara, būgnais, perkusija, turi grupę, kaip tikras bohemietis – nešioja skrybėlę, dievina laikrodžius, o tiksliau laikrodžių dantračius, vienas jų įamžintas tatuiruotėje ant plaštakos, kitas – knygos viršelyje.
Muziejaus bičiulis, VDA studentas Vincentas Saladis, pokalbio metu nupiešė savo pamatytą poeto asmenybės vaizdinį – ieškokite jo renginio nuotraukose!
 

Parengė muziejininkė Kristina Dambrauskaitė,
nuotraukos Zenono Baltrušio

Visa galerija
Atgal