Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
17
sausio
2021

„PIRMAME LANKE“ – JONAS ŽAKAITIS!

Spalio 12 d., penktadienį, Maironio namų rūsyje svečiavosi žinomas kuratorius, Vilniuje ir Briuselyje veikusios galerijos „Tulips & Roses“ direktorius Jonas Žakaitis. Jis 2017 m., „Vagos“ leidyklai padedant, išleidęs elektroninę prozos knygą „90s“, tad muziejininkams, organizuojantiems „Pirmo lanko“ renginių ciklą, autorių pakalbinti buvo įdomu ir tiesiog būtina.
J. Žakaitį vadinti tik rašytoju – sunku. Pirmiausia šis jaunas žmogus gali pasigirti krimtęs politikos, vėliau – filosofijos mokslus, o šiuo metu studijuojantis kineziterapiją. Rašymas – jo pomėgis ir saviraiškos forma, leidžianti būti suprastam. Pats autorius atviravo, kad literatūros lauke ryškiau nesisuka, knygų neperka, o jei ir įsigija, tai tik poezijos tomelius.
Elektroninės knygos autorių kalbino kauniečių gerai žinoma ir mylima kraštietė poetė, literatūros kritikė, kultūros apžvalgininkė Lina Buividavičiūtė. Lina pati pristatė savo pirmąją poezijos rinktinę „Helsinkio sindromas“ ankstesniame „Pirmo lanko“ renginyje, o tądien ryžosi pakeisti amplua – kurstyti literatūrinės diskusijos ugnį, provokuoti autorių atsiverti, papasakoti visas kūrybines inspiracijas ir tolimesnius kūrybos planus.
J. Žakaitis vakaro metu pasakojo, kad knyga gimė iš noro pasakoti ir būti suprastam, pats autorius ilgai ieškojo savo rašymo, kalbėjimo stiliaus ir formos, kuri atsirado iš kalbėjimų į diktofoną, laisva, šnekamaja kalba ir iš trumpų aprašymų, kuriuos tekdavo rašyti kuruojant įvairias meno parodas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Perskaičius knygą „90s“ toks kalbėjimo būdas įtikina šiuolaikinį skaitytoją, čia nėra dirbtinai kuriamo rafinuotumo, patoso ar klasikinio panoraminio pasakojimo būdo. J. Žakaičio apsakymai, kurių knygoje 39, trumpi, dažniausiai puslapio ar dviejų, pagrindinė mintis ir problema juose ypač koncentruota, persipinanti su mito elementais. Kaip pastebėjo L. Buividavičiūtė, juose gausu įvairių intertekstų, tiek politikos, tiek religijos, tiek visuotinės literatūros, todėl tokia proza labai intelektuali ir, be abejo, imponuojanti šiandieniniam išrankiam skaitytojui, kuris vertina gerą, įdomią ir išskirtinę literatūrą.
Paklaustas, kodėl pasirinko debiutuojantiems autoriams šiuo metu ypač populiarų elektroninį knygos leidimo būdą, autorius ironizavo, kad nenorėtų „kaip piktas vaiduoklis“ galų gale atsidurti nukainotų knygų lentynoje, o elektroninė terpė suteikia beribes galimybes pradedančiajam rašytojui, knygą gali siųstis ir skaityti visi norintys, ta energija, kuri išeina iš rašytojo, kiekvieną pasieks kitaip, kitaip tariant, kiekvienas skaitytojas knygoje atpažins sau artimus dalykus. „Man smagu, kad knyga jau gyvena savo gyvenimą“, – pasidžiaugė autorius.
Paklausus, ar J. Žakaitis šiuo metu rašo antrą knygą, klausytojams teko nusivilti išgirdus neigiamą atsakymą, pats autorius prisipažino planuojantis per gyvenimą parašyti ne daugiau 5 knygų.
Su nekantrumu lauksime naujų, užburiančių J. Žakaičio tekstų ir kitų pasimatymų muziejaus erdvėje!

Parengė „Pirmo lanko“ renginių ciklo kuratorė Kristina Dambrauskaitė,
Zenono Baltrušio nuotraukos

Visa galerija
Atgal