Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

ORATORIŲ TURNYRAS

Vytauto Didžiojo universiteto studentų kūrybinė grupė „Declamationes“, vadovaujama prof. Irenos Buckley, aktyviai dalyvauja kultūriniame universiteto ir miesto bendruomenės gyvenime, džiugindama žiūrovus įvairiais renginiais, spektakliais, pastatymais. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis šiemet šiuos studentus dar labiau paskatino ieškoti valstybei reikšmingų kultūros asmenybių bei šiuolaikinio požiūrio į jas.
Neatsitiktinai spalio, lapkričio mėnesiais suorganizuotas ir jau įvykęs renginių ciklas „Anava, ar tik ne Daukantas?“ (J. Marcinkevičius), skirtas didžio lietuvių kultūros žmogaus – istoriko, rašytojo ir švietėjo Simono Daukanto (1793–1864) 225-osioms gimimo metinėms paminėti.
Renginių ciklas gražiai įsibėgėjo jaukiu „pusryčiojimu“ pagal Daukantą, buvo skaitomi klasiko tekstai, vyko diskusijos. Iš universiteto renginiai persikėlė ir į kitas svarbias miestui istorines vietas. Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyko tarptautinė mokslinė konferencija „Istorikas – rašytojas: istorinio ir literatūrinio naratyvų sankirtos“.
Spalio 25 d. Maironio lietuvių literatūros muziejuje įvyko šios grupės organizuotas „Oratorių turnyras“, kuriame varžėsi devyni oratoriai: šeši vaikinai ir trys merginos, VDU įvairių fakultetų ir kursų studentai, lankantys retorikos paskaitas.
Viešo renginio metu visi norintieji turėjo nuostabią galimybę išgirsti puikius, kompetentingus ir impozantiškus kalbėtojus, kurių talentą, ryškumą ir išskirtinumą nevengė pabrėžti  ir komisijos nariai.
Popietės metu buvo galima išgirsti įvairių pranešimų atminties ir istorijos tema. Žavios vedėjos, sukūrusios muziejuje retro stiliaus atmosferą, vartė seną močiutės prisiminimų albumą ir kiekvieną oratorių pristatė tarsi gerą tos močiutės bičiulį, žvelgiantį iš nublukusios fotografijos. Žiūrovai, kurių susirinko gausiai, galėjo išgirsti labai skirtingų ir įdomių pranešimų: apie partizanus, muzikos instrumentus, kompiuterius ir techniką, medijas ar net pasakas... Tačiau visus juos jungė savo istorijos atminties pojūtis, žmogų verčiantis asmenybe. Renginio metu būta ir muzikinių intarpų – klausytojus džiugino kanklių ir gitaros garsai.
Pabaigoje studentų retorikos dėstytoja ir komisijos narė I. Buckley didžiavosi, kad nei vieno oratoriaus negalėtų išskirti, visų viešasis kalbėjimas – nepriekaištingas, buvo justi temos išmanymas, kuris leido pasitikėti savimi, įdėtas darbas, pasiruošimas, pranešimo struktūros ir kalbėjimo apmąstymas, taip pat kūno kalba, emocijai pabrėžti.
Buvo pasidžiaugta muziejaus svetingumu ir dosnumu, nuolatiniu bendradarbiavimu su universiteto bendruomene bei veikiančia informatyvia paroda „Simonui Daukantui – 225“, sulaukusia nemažo renginio dalyvių susidomėjimo.
Renginių ciklas baigėsi VDU Didžiojoje auloje romantizmu dvelkiančiu vakaru, kurio metu žiūrovai turėjo galimybę apmąstyti idealizmo ir racionalizmo poreikį, romantinę ir pragmatinę laikyseną; pajausti XIX a. dvasią, publicistiniame spektaklyje „Romantikai“.
 

Parengė muziejininkė Kristina Dambrauskaitė.

Visa galerija
Atgal