Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
25
sausio
2021

LIETUS NESULIEJO AKVARELIŲ

Šykštesni saulės blyksniai pro medžių šakas, nuspalvinti lapai, rezgamos voriukų pinklės – tokie gamtos ženklai praneša apie rudenį. O mums, S. Nėries memorialinio muziejaus darbuotojoms, reiškia, kad artėja pleneras PLASTIKA + ŽODIS 2018 – šiltas, jaukus, didelis renginys, kupinas kūrybos, teptuko potėpių, spalvų, originalių idėjų, žodžių sklandančių ore ir gulančių ant balto popieriaus lapo. Šiemet plenere dalyvavusių dailininkų ir poečių kūryba turėjo atspindėti temą „Dedikuojame istorijai“.
Dailininkų kuratorė Nelė Jurgelionienė pakvietė tapyti Kristiną Čivilytę, Indrę Gražulevičiūtę-Vileniškę, Aliną Gulbinienę-Daiker, Rasą Kivilienę, Aušrą Kojelavičiūtę, Daivą Kupstienę, Raimundą Majauską, Bangutį Prapuolenį, Dainorą Ramanauskienę, Zitą Tarasevičienę, Ingridą Šakinytę. Rašytoja Aldona Ruseckaitė subūrė poetes – Osvaldą Ivanauskienę, Liną Navickaitę, Raimondą Mikuckytę.
Pleneras tradiciškai vyko tris dienas. Dailininkai įsikūrė muziejaus erdvėse ir turėdami jau subrandintas idėjas išmargino jas savo drobėse. Kai kurie atvyko su parengtais eskizais ir kruopščiai tepė spalvas. Nors oras nelepino ir saulės buvo mažiau nei vėjo, kūrybiškai nusiteikusių dalyvių neišblaškė ir neišbarstė, jie dirbo ilgai, noriai ir kruopčiai. Rengiantis darbų pristatymo šventei, muziejaus kieme švelniai skambėjo saksofonininko Artūro Puodžiukaičio grojama muzika, nutapytiems darbams buvo renkamos vietos, dėliojami molbertai... Kiekvienas eksponuojamas darbas tarsi sekė savo istoriją – Ilguvėlės dvaro pastatas Dainoros Ramanauskienės drobėje, Aušra Kojelavičiūtė įamžino Kretingos vienuolyno duris, menančias XV amžių, Daiva Kupstienė nutapė abstrakcijas, kurias įkvėpė Lietuvos gamta, Indrė Gražulevičiūtė-Vileniškė nupiešė Salomėjos ir Bernardo Bučų namą bei aplink jį akvarele liejo gamtą, paukštelių įvairovę, Nelė Jurgelionienė savo darbuose įamžino medžius, įžvelgė jų dviprasmiškumą ir simbolizmą, Kristina Čivilytė nutapė takelį į muziejų ir svyruojančias pušis, Rasa Kivilienė abstrakcijoje ryškiomis spalvomis simboliškai išskyrė istorijos perlus ir deimantus. O poetės, vadovaujamos rašytojos Aldonos Ruseckaitės, baltame lape dėliojo žodžius:
...Atneša Popiežiaus žodžių nuoplaišas –
Poetė stovi prie lango abstulbusi...
Rudens šviesa, palaiminimo spindulys,
Vilties ir džiaugsmo marios...
O Salomėja, ruduo ir vėl sode...
 
Išbarstė obuolius, lapus tik vėjas...
Tas vėjas šėlsta išlydėdamas
Dar vieną rugsėjį...

 
Lina Navickaitė skaitė liūdnas, persmelktas ilgesio eiles, kurios tuoj atsiras naujoje jos poezijos knygelėje. Osvalda Ivanauskienė, kaip ir Raimonda Mikuckytė, skaitė iš ką tik išleistų knygelių. O Aldona Ruseckaitė buvo nostalgiška ir vartė prieš kelerius metus išleistą poezijos knygutę ir iš jos paskaitydama eiliuotą potėpį... Tarp eilėraščių papasakodama prisiminimus – apie savo norą tapyti, įkvėpimus, surengtą dailės darbų parodą bei dailininką A. Vilpišauską.
Visi dailės darbai ryškūs, išsiskiriantys, kiekviena drobė – istorijos akcentas. Tad kviečiame į šių darbų parodą, kuri veiks iki lapkričio 1 dienos.

 

Straipsnis ir nuotraukos S. Nėries memorialinio muziejaus muziejininkės Astos Zenkevičienės

Visa galerija
Atgal