Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
25
sausio
2021

KNYGA, SKIRTA PROFESORĖS ATMINIMUI

Artėjant žymios literatūrologės, Maironio gyvenimo ir kūrybos tyrinėtojos, profesorės Vandos Zaborskaitės 95-mečiui, neseniai išleista atsiminimų knyga „Ir aš ją pažinojau“. Šią knygą Juozo Tumo-Vaižganto memorialiniame bute-muziejuje balandžio 22 dieną pristatė profesorės įdukra, knygos sudarytoja lituanistė Virgilija Stonytė. Tai nebe pirmoji jos sudaryta knyga, skirta profesorei Vandai Zaborskaitei. Prieš keletą metų Lietuvos Rašytojų sąjungos leidykla išleido Virgilijos parengtą profesorės užrašytų pasakojimų knygą „Autobiografijos bandymas“.
Vaižganto muziejuje susirinkusiems kauniečiams Virgilija pasakojo apie Vandą Zaborskaitę kaip šviesią ir įdomią asmenybę, palikusią ryškų pėdsaką mūsų literatūros moksle ir pedagogikoje. „Ji nugyveno švarų, gražų ir prasmingą gyvenimą. Manau, jog gražus žmogus neturėtų nugrimzti užmarštin, jis vertas atminties. Iš noro visa tai paliudyti ir atsirado ši prisiminimų knyga. Joje esantys tekstai leis visiems skaitantiems sužinoti nemaža esminių dalykų apie profesorę, leis ją pažinti ne tik kaip mokslininkę, pedagogę, bet ir kaip žmogų.“ – kalbėjo Virgilija Stonytė apie savo buvusią dėstytoją, o vėliau tapusią artimu žmogumi. Virgilija atvirai papasakojo apie tai, kaip artimiau susipažino, kaip pajuto profesorės globą ir rūpestį jauno žmogaus likimu, kaip apsigyveno ir tapo šeimos nariu.
Virgilija Stonytė ir toliau dirba prie gausaus profesorės palikimo – rengia laiškų knygą, įvairių periodikoje spausdintų straipsnių publikacijas būsimam leidiniui. Kartu dirba ir nelengvą pedagoginį darbą – dėsto lietuvių kalbą lenkų mokykloje Vilniaus rajone. Pasak jos, tam darbui ją kadaise įkvėpė ir palaimino profesorė Vanda Zaborskaitė, tapusi geriausia drauge ir antrąja mama.
Knygoje „Ir aš ją pažinojau...“ atsiminimus apie šią iškilią moterį pateikia 98 autoriai. Profesorę prisiminė jos buvę studentai, jaunystės draugai, kolegos, politikai, rašytojai ir daugelis kitų, ją pažinojusių. Knygos pabaigoje spausdinamas Vandos Zaborskaitės esė apie savo šeimą – motiną, tėvą ir brolį Joną. Taip pat pateikiama mokslų daktarės disertacijos „Maironis“ gynimo (1969 02 11) medžiaga.
Knygos sutiktuvėse su kai kurių atsiminimų autorių tekstais klausytojus supažindino skaitovės Vida Gricienė ir Vilma Urniežiūtė.
 

Parengė J. Tumo-Vaižganto memorialinio buto-muziejaus vedėjas Alfas Pakėnas

Visa galerija
Atgal