Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
23
sausio
2021

KALĖDINĖ DEDIKACIJA POETAMS

Gruodžio 17 d. popietę kauniečiai rinkosi į poezijos ir muzikos vakarą „Šimtmečio dialogas. Dedikacija Sigitui Gedai ir Maironiui“ Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Renginys buvo skirtas paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį bei poeto Sigito gedos 75-metį. Poetą Sigitą Gedą prisiminė ir jo kūrybą interpretavo aktorė, režisierė Virginija Kochanskytė. Klarnetininkas Valdas Andriuškevičius specialiai šiai programai parengė šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus V. Bagdono kūrinius, kuriuose varijavo ir poeto S. Gedos kūrybos temas.
 
Sigitas Geda – poetas, dramaturgas, kritikas, vertėjas, eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Gedimino ordino kavalierius, Sąjūdžio kūrėjas ir aktyvus dalyvis. Jo  kūrinys, devyni sonetai ir epitafija ,,Maironio mirtis“, tapo postūmiu sukurti šią programą.
„Aktoriaus balsas geba skleisti teksto prasmes, esančias ne tik atskirame žodyje, bet ir jų junginyje, bendroje „virš“ kūrinio sklandančioje nuotaikoje. Bet man literatūra pirmiausia yra svarbi kaip parašytas ir dar neištartas tekstas. Pamenu, 1986 m. perskaičiau laikraštyje S. Gedos „Maironio mirtį“, ir ji mane taip paveikė, kad norėjau tuos devynis sonetus ir epitafiją skaityti kiekvienam sutiktam žmogui. Tuomet bet ką galėjau sulaikyti už rankos, sakydama: tu tik paklausyk, kaip fantastiška...“ – prisipažino aktorė V. Kochanskytė.
S. Geda apie Maironį yra rašęs: ,,Šioje kiekvienam žmogui laiko apibrėžtoje dramoje jis dar spėjo suprojektuoti idealų tėvynės Lietuvos, jos žmonių, gamtovaizdžių, istorinių žygių paveikslą. Jis davė mums tikruosius mūsų formatus, per jį esame tokie, kokie esame, žinodami, nujausdami, kokie galime būti. Tai užuovėja amžiaus gale, o būsimiesiems laikams – mūsų visavertiškumo garantas. <...> Šalia Maironio galime pasimatuoti savo moralinį ūgį.“ Mąstant apie poetą S. Gedą, jo kūrybą ir nuveiktus darbus Lietuvai, taip apibūdinti galėtume ir jį patį.
„S. Gedos tekstuose yra metafizinio realizmo bruožų, todėl jie sukuria magiško užkalbėjimo įspūdį. Jo vitališkasis žmogus tarytum pratęsia Dievo darbą nepailstančiu žodžiu, kuris magiškai keičia mūsų vidaus pasaulį – atveria, praplečia, turtina. Tai valios gyventi apraiška lietuvių literatūroje.
Programoje per Maironio ir S. Gedos kūrybą mėginta su klausytojais ieškoti atsakymų į esminius nūdienos klausimus: kas yra Tėvynės meilė, pareiga gimtajam kraštui ir atsakomybė už jos ateitį.“
„Esu dėkinga likimui, kad teko laimė pažinti šį genialų poetą ir nuostabų žmogų, dalyvauti jo kūrybos vakaruose, draugauti. Mano kūrybinėje biografijoje stipriausiai, ko gero, mane sukrėtė būtent S. Gedos poezija – ji yra tverianti žmoguje kažko naujo užgimimą. Poetas ir mąstytojas V. Gėtė yra pasakęs: ,,Tiesa nematoma, ji atpažįstama iš apsireiškimų“. S. Gedos tekstuose yra metafizinio realizmo bruožų, todėl jie sukuria magiško užkalbėjimo įspūdį. Jo vitališkasis žmogus tarytum pratęsia Dievo darbą nepailstančiu žodžiu, kuris magiškai keičia mūsų vidaus pasaulį – atveria, praplečia, turtina. Tai valios gyventi apraiška lietuvių literatūroje.“ – mintimis dalijosi aktorė.
Vakaro metu skambėjo Maironio eilėraščių fragmentai. S. Gedos devyni sonetai ir epitafija ,,Maironio mirtis“. Dvi giesmės iš ciklo ,,Septynių vasarų giesmės“. Eilėraščiai iš knygos ,,Septynių vasarų giesmės“, ,,Mamutų tėvynė“. Ištrauka iš straipsnio: S. Geda „Triptikas apie Maironį“.
 

Zenono Baltrušio nuotraukos.

Visa galerija
Atgal