Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
23
sausio
2021

KAI ŠIRDELĖ PLASTA

Šv. Valentino dieną, kai žemė dar uždengta sniego ir sušaldyta įžiemio, tarsi trumpam atšyla, prašviesėja. Daugelio širdys atsiveria priimti kitų dalijamą gerumą ir patys jį skleidžia mažiau drovėdamiesi. Vasario 14-ąją lengva prisipažinti, kad myli, ilgiesi ir prisimeni. Ypač eilėmis. Todėl kasmet Salomėjos Nėries memorialiniame muziejuje renkasi lyrikos kūrėjai ir gerbėjai kalbėtis, skaityti apie pačius svarbiausius dalykus. Poetė Onė Baliukonė S. Nėries eilėse įskaitė svarbiausią jos žinią: „Gyvenimas yra meilė. Amžinatvė – taip pat.“ Tik meilės palytėti darbai ar veiksmai iš tiesų turi prasmę.
Šiais metais meilės lyrikos skaitymus „Ko širdelė plasta“ paženklino poetės eiliuotos pasakos motyvai. „Eglė žalčių karalienė“ pernai atsidūrė reikšmingiausių lietuvių autorių kūrinių sąraše, nes paliečia pačius esmingiausius, kiekvienam mūsų reikšmingus būties klausimus. Poemoje susijungia liaudies kūrinio išminties klodai ir S. Nėries lyrizmo pradas, todėl ji turi ypatingos jėgos, skirtingų temų ir poteksčių. Tačiau tądien svarbiausia buvo meilės tema, atverianti, pasak literatūrologės V. Daujotytės, „moteriško ir vyriško prado susitikimo misteriją“, „lygiavertį susitikimą kaip pasaulio prasidėjimą.“ Poemoje paraleliai skleidžiasi ir meilė savo kraštui, artimiems žmonėms, apimanti ypač platų, be galo įvairių, kartais net kontraversiškų jausmų spektrą.
Temos interpretacijų įvairovė išliko ir poezijos kūrėjų skaitymuose, nes nors ir egzistuoja stabili, universali jausmo šerdis, jos raiška nuspalvinama kiekvieno mūsų individualybės bruožais. O savo poeziją popietėje skaitė labai skirtingi autoriai – Julija Augustauskienė-Rudenė, Zenė Sadauskaitė, Klemensas Asipavičius, Violeta Nazarovaitė-Abramaitienė-Ašarė, Virginija Rimkevičienė, Irena Rudzianskienė, Jaunius Kulnys, Genovaitė Stulpinienė-Vikingė. Profesionaliai ir mėgėjiškai, subtiliai ir deklaratyviai, sentimentaliai ir metaforiškai surimuoti meilės žodžiai buvo skirti ne tik mylimiesiems, bet ir artimiesiems, savam miestui, šaliai. Ypač tai svarbu buvo šiemet, kai netrukus užklupsianti valstybės šimtmečio sukaktis skatina kalbėti ir apie tai, darniai sieti šias datas ir jų prasmę.  
Muziejaus salė vos sutalpino klausytojus, kuriuos, be abejo, suvilioja ne tik lyrikos skaitymai, bet ir Arvydo Paulausko vadovaujamas ansamblis „Monte Pacis“. Šie publikos numylėtiniai moka ir sugraudinti, ir paskleisti aistrigos, ilgesingos meilės kerus, todėl vėl ir vėl yra visų laukiami.
 

Parengė S. Nėries memorialinio muziejaus muziejininkė Audronė Meškauskaitė

Visa galerija
Atgal