gegužės

JUOZINIŲ POPIETĖ DRAMATURGO NAMUOSE

Kovo 19 dieną Maironio lietuvių literatūros muziejaus  padalinys Juozo Grušo memorialinis muziejus pakvietė kauniečius į literatūrinę-muzikinę popietę „Tik viltis palaiko, apsaugo, leidžia gyventi...“, skirtą rašytojo vardadieniui. Muziejininkai laikosi Grušų namų tradicijos per Juozines priimti visus, panorusius pasveikinti Kauno rašytojų patriarchą. Rašytoją šią dieną lankydavo ne tik kolegos literatai, bet ir Kauno dramos teatro aktoriai, režisieriai, kaimynai, pažįstami. Svečiai pasveikindavo varduvininką, aptardavo kultūros aktualijas, teatrų premjeras, naujai išėjusias knygas.
Į popietę susirinkusiems kauniečiams muziejininkai priminė reikšmingiausius J. Grušo veikalus, jo vertybines nuostatas, patriotiškumą ir neblėstantį tėvynės laisvės troškimą. Aktoriaus Stanislovo Naciaus išraiškingai perskaityta beveik prieš 60 metų sukurto straipsnio ištrauka liudijo, kad Grušui Tėvynė yra moralinė vertybė: „Galima išvykti iš Tėvynės, bet jos negalima atsisakyti, kaip negalima atsisakyti motinos meilės. Galima nesutikti su Tėvynės praeitimi ar dabartimi, bet jos negalima parduoti, kaip negalima parduoti žmogaus vardo...“
Aktorės Kristinos Kazakevičiūtės perskaityta J. Grušo novelė „Anupras nukrito iš aukštybių“ atskleidė autoriaus psichologinį įžvalgumą, gebėjimą balansuoti tarp kaimo realybės vaizdavimo ir gražiausių jausmų poetizavimo. Aktorių dueto įtaigiai perteikti legendomis apipintos poetinės dramos „Barbora Radvilaitė“ fragmentai žiūrovams suteikė progą pajusti dramaturgo susižavėjimą „didžia ir tragiška Žygimanto Augusto ir Barboros meile - meile, kuri alsuoja kančia ir, galbūt, didžiausia mintimi...“
Pavasarišką nuotaiką Juozinių minėjime skleidė Muzikos studijos „Saulutė“ dalyvių ir jų vadovės, pedagogės Aleksandros Danutės Žiedelienės atlikta muzikinė programa.

Paruošė Nijolė Majerienė,
fotografavo Gileta Banytė.