Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
26
sausio
2021

IŠMOKTI ATLEISTI

Balandžio 23 dieną B. ir V. Sruogų namuose-muziejuje Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė, dešimties knygų autorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė pristatė naujausią savo romaną „Kaip žaibas“. Jai talkino skaitovas Tautgirdas Ačas.
Kraupiai paprastas, tačiau pareikalavęs nemenkos autorės drąsos siužetas – jaunas lietuvis emigrantas Lukas Airijoje nužudo kitą lietuvį. Netikėtas įvykis kerta kaip žaibas, skaudžiai paliesdamas ne tik nusikaltėlio, aukos, bet ir artimųjų žmonių gyvenimus, griaudamas jų pasaulėjautą, moralines nuostatas, keisdamas požiūrį į daugelį įprastų nusistovėjusių dalykų, iššaukdamas begalę prieštaringų emocijų. Motina Marija, tėvas Juozas, brolis Matas – kiekvienas šią tragediją išgyvena savaip. Gailestis, kaltė, apmaudas, baimė, pyktis, gėda, neviltis, abejonė. Kaip toliau gyventi? Kaip elgtis? Kaip žiūrėti žmonėms į akis? Tačiau svarbiausias ramybės neduodantis klausimas – kodėl taip atsitiko? „Mes neįveikiame šėtono, kuris kaip žaibas krenta iš dangaus ir per akimirksnį įsiveržia vidun, nepalikdamas nė minutėlės laiko apsiginti. Jis įsiveržia radęs bent mažiausią plyšelį, bent menką minties juodulėlį...“, – toks atsakymas.
Autorė prisipažino, jog knygą rašyti buvo sunku. Rašytoja ne tik analizavo Bibliją, romane remdamasi jos išmintimi, tačiau lankėsi kalėjime, stebėjo realią „šėtoniškąją“ aplinką ir jos dėsnius. Vis neduodavo ramybės romano veikėja Marija, nuolat kalbinusi rašytoją pasąmonėje, prašydama jų nepalikti, pabaigti šią istoriją. O ir pats panašiais įvykiais verdantis gyvenimas kėlė daugybę klausimų bei minčių. Įvykdžius tokį sunkų nusikaltimą, paprastai užjaučiama viena pusė. Tačiau realybė – ne vien juoda ir balta. Žmonėms trūksta atlaidumo, žmonės linkę teisti, nemėgindami suprasti, pamiršę, kad teisėjas tik vienas – Dievas. Todėl nepulkime smerkti, bandykime suprasti ir ATLEISTI, nes šėtonas, pasak autorės, kaip žaibas, galintis netikėtai įkristi į kiekvieną.
Susitikimo metu autorė pristatė fotografijų parodą „Maironio sodas“, kuri taip pat verčia suklusti, įsigilinti į kiekvieno metų laiko subtilybes: pavasario drąsą, vasaros staigmenas, rudens ramybę, žiemos ilgesį. Paroda veiks gegužės mėnesį.

Parengė B. ir V. Sruogų namų-muziejaus vedėja Birutė Glaznerienė,
Zenono Baltrušio nuotraukos

Visa galerija
Atgal