Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
16
sausio
2021

GEGUŽĘ IŠLYDĖJOME VAIDINDAMI

Kiekvienais metais gegužę Juozo Grušo memorialiniame muziejuje vyksta vaikų ir moksleivių teatro ir dramos studijų, dramos būrelių, folkloro grupių pasirodymai. Šiemet mūsų organizuojamiems šventiniams renginiams gamta padovanojo saulėtas ir šiltas dienas, tad daugelis spektaklių ir pasirodymų vyko žydinčiame, spalvingomis vėliavėlėmis ir aitvarais papuoštame sode.
Gegužės trečią dieną pakvietėme į Moksleivių teatrų dienų renginį – teatralizuotą edukacinę programą-diskusiją „Atstumtieji?“, kurioje dalyvavo Kauno „Saulės“ gimnazijos dramos studija „Čia ir dabar“ (vadovė Lili Laucevičienė), Kauno J. Grušo meno gimnazijos dešimtokai ir Žaliakalnio progimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai. Programos dalyviai išgirdo muziejininkių pasakojimą apie garsiausią, daugiausiai statytą teatruose ir ekranizuotą J. Grušo pjesę „Meilė, džiazas ir velnias“, jos problematiką ir neblėstantį aktualumą, Lietuvos ir užsienio teatrų spektaklius, pamatė bendraamžių dramos studijos „Čia ir dabar“ narių vaidinamą sceninę kompoziciją „Pamestinuko išpažintis“, sukurtą pagal šią tragikomediją, diskutavo apie rašytojo iškeltas ir šiandien svarbias problemas – patyčias, vienatvę, bemotinystę, bendraamžių santykius ir kt.
Gegužės penktąją įvyko antrasis Moksleivių teatrų dienų renginys – programa „Teatro pamoka su komedija“, kurioje dalyvavo Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmų teatro studijos „Teatrapilis“ dalyviai. „Teatrapilio“ vadovė Aušra Jankauskaitė pristatė susirinkusiems vaidinančius moksleivius, papasakojo, kaip kuriami spektakliai, kodėl verta mokytis vaidybos pradmenų, kaip raiškiai kalbėti, kodėl reikšmingas kiekvieno aktoriaus vaidmuo scenoje. Programos dalyviai pamatė teatro studijos narių sceninę kompoziciją pagal rusų literatūros klasiko Nikolajaus Gogolio komediją „Revizorius“. Žiūrovai ir jų mokytojai dalyvavo spektaklio aptarime, kūrė teatrinius etiudus kartu su jaunaisiais aktoriais ir jų režisiere.
Gegužės pabaigoje vaikus ir moksleivius pakvietėme į Kiemo teatro šventę „Svajonių aitvarai“, kurią gegužės 23 dieną žaliuojančių beržų paunksmėje atvėrė nuotaikinga ir verčianti susimąstyti sceninė kompozicija „Alisa stebuklų šalyje“. Ją pastatė ir atliko Vytauto Didžiojo universiteto „Atžalyno“ progimnazijos dramos studijos „Fortūna“ dalyviai ir jų vadovė Aušra Jankauskaitė. Muziejininkė Danutė Žilionienė papasakojo apie anglų matematiko, fotografo, rašytojo Luiso Kerolio stebuklinę pasaką „Alisa stebuklų šalyje“, apie jos gimimo istoriją, pagrindinius veikėjus. Žiūrovai ir jų mokytojai dalyvavo spektaklio aptarime, pastebėjo, kad pasakojimas apie mergaitę vardu Alisa, nusekusia paskui Triušį į jo urvą, įkvėpė daugybę kitų literatūros, dailės ir kino kūrėjų, prisiminė Timo Burtono šios magiškos istorijos ekranizaciją, diskutavo apie kino ir teatro meno subtilybes, apie kūrėjų fantaziją ir meistriškas alegorijas.
Gegužės 24 dieną „Svajonių aitvarai“ pakvietė į antrąjį renginį – literatūrinę kompoziciją „Vydūno skaitymai“, kurią atliko Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos mokiniai, vadovaujami mokytojos Ilonos Lingevičienės. Kompozicijos režisierė I. Lingevičienė papasakojo apie Vydūno trilogiją „Probočių šešėliai“, apie suburtą Tilžės lietuvių giedotojų draugiją, su kurios vaidintojais rašytojas statė spektaklius. Vydūno skaitymų tekstai išryškino pagrindines dramaturgo idėjas – tėvynės meilę, valstybės laisvės ir nepriklausomybės troškimą. Pasirodymą stebėję moksleiviai diskutavo su skaitovais apie lietuvių tautinę tapatybę, tėvynės istorijos ir gimtosios kalbos reikšmę, turėjo progos atpažinti mūsų tarmes iš specialiai parinktų tekstų, gavo paskaityti šiandien mums neįprastos rašybos didžiojo filosofo veikalų fragmentų. Vydūno interpretacija ir graži jaunuomenės šventė tarsi paliudijo ir šių dienų lietuvio siekį – tėvynę atrasti savyje.
Teatro šventę vainikavo gegužės 25-ąją vykusi mažiesiems skirta vaikų folkloro meninė programa „Čir vir vir pavasaris“, kurią atliko Kauno lopšelio-darželio „Svirnelis“ folkloro grupė „Bitaitė“ ir jos vadovė Aida Žalimienė. Folkloro žinovė papasakojo susirinkusiems Kauno Žaliakalnio darželių vaikams apie senuosius lietuvių vaikų papročius, dainas, žaidimus ir prasivardžiavimus. „Bitaitės“ ansamblio nariai atliko žaismingą meninę programą, kurioje atsiskleidė piemenėlių išdaigos, lietaus ir debesėlių šaukimo ir nuvarymo magija, būrimai su Dievo karvute. Smulkiosios tautosakos lobyno paslaptis įminti atlikėjai pakvietė ir bendraamžius žiūrovus. Visus džiugino patarlės, priežodžiai, mįslės, minklės, skaičiuotės, greitakalbės, juokavimai, garsų mėgdžiojimai.
Pavasario ir mokslo metų palydose rimtus vyresniųjų pasirodymus ir diskusijas keitė komedija, darželinukų žaidimai, dainelės ir pokštai. Teatro šventė pasibaigė, o svajonių aitvarai teskrieja į vasarą!
 
 

Parengė J. Grušo memorialinio muziejaus vedėja Nijolė Majerienė, nuotraukos G. Banytės, A. Jankauskaitės ir N. Majerienės

Visa galerija
Atgal