Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

ATRASTAS DINGĘS KRAŠTAS IR DONELAITIS

Sausio 16 dieną, penktadienį, 17 val. Maironio muziejuje atidarytos dvi fotomenininko Virgilijaus Jankausko parodos „Dingęs kraštas“ ir „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“, sukurtos 2011 ir 2013 metais. Kartu su autoriumi dalyvavo jo žmona, parodų kuratorė Alė Jankauskienė, aktorė Aušra Keliuotytė, seniausios literatūros skyriaus vedėja Audronė Gedutienė. Renginio vedėja muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė, pristatydama vakaro dalyvius, prisiminė 2014-uosius – K. Donelaičio metus ir Maironio muziejuje vykusius renginius bei veikusias parodas, skirtas K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms. O jų būta išties nemažai: paroda iš K. Donelačio rinkinio „Kristijonui Donelaičiui – 300“, A. Ruseckaitės ir Z. Baltrušio fotografijų paroda „Kristijono Donelaičio ženklai Karaliaučiaus žemėje“, Kaliningrado dailės mokyklos mokinių piešinių paroda ir kt. Pasak A. Ruseckaitės, šios dvi V. Jankausko parodos tarsi pratęsia K. Donelaičio metus.

Pristatydamas savo parodas fotomenininkas V. Jankauskas prisiminė, kas jį paskatino imtis šios temos, kaip kruopščiai ruošėsi fotografavimui, skaitydamas apie Rytų Prūsijos istoriją, bendradarbiaudamas su istorikais. Parodoje ,,Dingęs kraštas“ lankytojas pamatys daugybę Rytų Prūsijos, dar vadinamos Mažąja Lietuva, užfiksuotų miestelių ir kaimų vaizdų. Tai Darkiemis, Želva, Plyviškės, Lugava, Sodėnai, Įsrutis, Narkyčiai ir kiti, kurių nerasite dabarties žemėlapiuose, juos 1945 metais pakeitė Ozersk, Kamenskoje, Gluškovo, Čaikovskaja, Krasnojarskoje, Černiakovsk, Meždurečje... Fotografijose iškyla nenutrinami šio krašto istorijos liudininkai: pilių griuvėsiai, bažnyčios, senoji miestelių architektūra, tiltai, išlikę senieji užrašai pastatų fasaduose. V. Jankauskas fotografuoja tas vietas, kurios svarbios mūsų istorijai. Štai Darkiemis – buvusi Nadruvių gyvenvietė, įsikūrusi šalia pilies, kryžiuočių sunaikintos XIV a. pr. Narkyčiai – kaimas, tik keliolika kilometrų nutolęs nuo Įsruties, pirmą kartą minimas XIV a.; šalia jo žuvo Herkus Mantas. Beje, Narkyčiuose gimė Johanas Gotfridas Jordanas, K. Donelaičio bičiulis, kunigavęs greta Tolminkiemio esančiame Valtarkiemyje; jam K. Donelaičio našlė Ana Regina perdavė poeto rankraščius. O pats Įsrutis žymus savo Instenburgo pilimi, vokiečių ordino pastatyta 1336 m., kuri buvo svarbiu Teutonų ordino atsparos tašku, kovose su Lietuva.

Paroda „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“, anot autoriaus, yra tarsi jo žvilgsnis į K. Donelaitį iš vidaus. Kaip ir parodoje „Dingęs kraštas“, čia įdėmus žiūrovas pamatys daugybę metaforų, pajus nutylėjimus, įžvelgs autoriaus filosofinius ir egzistencinius apmąstymus. Dvylikos nuotraukų cikle peržvelgiamas K. Donelaičio gyvenimo kelias – nuo Lazdynėlių, Karaliaučiaus iki Tolminkiemio ir K. Donelaičio kapo. Kiekvieną nuotrauką lydi autoriaus žodis ir citata iš Just. Marcinkevičiaus poemos „Donelaitis“. Fotomenininkas V. Jankauskas, rengdamas parodą, skirtą K. Donelaičiui, daug skaitė apie K. Donelaitį, daug ką sau atrado ir tai įdėjo į savo nuotraukas.

Parodų kuratė A. Jankauskienė pristatė kone kiekvieną nuotrauką, papasakojo įvairių nutikimų iš kelionių, fotografuojant Mažosios Lietuvos ar K. Donelaičio gyventų vietų vaizdus, pasidalino įspūdžiais, kuriuos patyrė dabartinėje Kaliningrado srityje, pasidžiaugė, kad paroda „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“ pristatoma jau septynioliktąjį kartą.

Seniausios literatūros skyriaus vedėja Audronė Gedutienė, sekdama parodos „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“ nuotraukose užfiksuotais vaizdais, pateikė daugiau informacijos apie K. Donelaičio gyventas vietas, papasakojo apie K. Donelaičio nuveiktus darbus, visa tai iliustruodama paties K. Donelaičio žodžiais ar amžininkų prisiminimais.

Renginio metu skambėjo ir K. Donelaičio poema „ Metai“ – jos ištraukas skaitė aktorė A. Keliuotytė.

Parodų autorių sveikino gausiai susirinkę bičiuliai ir kūrybos gerbėjai.

Fotomenininko Virgilijaus Jankausko parodos „Dingęs kraštas“ ir „D-O-N-E-L-A-I-T-I-S“ Maironio lietuvių literatūros muziejuje veiks iki vasario 16 d.  Tai reta galimybė per nuotraukas pamatyti mums dabar sunkiai pasiekiamą kraštą – Mažąją Lietuvą, K. Donelaičio žemę. Pamatyti taip, kaip ją pamatė fotomenininkas ir kaip norėjo mums tai parodyti.

Kviečiame apsilankyti!

Parengė Seniausios literatūros skyriaus vedėja Audronė Gedutienė,
Zenono Baltrušio nuotraukos 

Visa galerija
Atgal