Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
24
sausio
2021

AR LIETUVIAMS IR LATVIAMS REIKIA VERTĖJO?

„Beveik nereikia!“ – atsakytų dauguma kovo 23-iosios popietę apsilankiusiųjų Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Tądien visuomenei buvo pristatyta keliaujanti paroda „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“. Paroda, įkvėpta Lietuvos ir Latvijos Nepriklausomybės 100-mečių, buvo kurta didelės muziejininkų komandos iš Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejaus bei Šiaulių „Aušros“ muziejaus. Pastarojo kolektyvui – gausūs aplodismentai už idėją, projekto parengimą ir didžiulį darbą.
Sunku patikėti, kokia Mintaujos gimnazija svarbi Lietuvos istorijai! Ne vienas svetys kilstelėjo antakį, išgirdęs, kad tai buvo tikrai inteligentijos ir valstybės kūrėjų kalvė – ten mokėsi Antanas Smetona (tikėtina, kad būtent tuo metu susipažino ir su būsimąja savo žmona), Ministrai Pirmininkai: Juozas Tūbelis, Mykolas Sleževičius, Vytautas Petrulis, Vladas Mironas. Svarbi ši gimnazija ir Maironio biografijoje. 1932-ųjų pavasarį Poetas ten svečiavosi su Vaižgantu, kur buvo pagerbtas ir iškilmingai vainikuotas laurų vainiku. „Latviai parodė Maironiui daugiau pagarbos nei lietuviai“, – apgailestavo muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė, pradėdama renginį ir latviškuoju, ir lietuvišku „laba diena“.
Parodos pristatymo renginį ir atvykusiųjų kalbas lydėjo Lauros Lukianskienės kanklėmis skambinamos melodijos bei aktoriaus Aleksandro Rubinovo skaitytos eilės. Sveikinimo žodį tarė ir parodos rengimo įspūdžiais dalijosi Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė, Jelgavos Gederto Eliaso istorijos ir meno muziejaus direktorė Gita Grase, bei pavaduotojai Gintas Putikis ir Marija Kaupere. Neįtikėtina, kiek daug pavyko lietuviams suprasti svečių iš Latvijos kalbų, tačiau svarbų darbą šiame susitikime nudirbo ir kolegė iš VDU Letonikos centro – vertėja Kristina Vaisvalavičienė.
Dėkojame visiems apsilankiusiems! Nespėjusiems primename, kad parodą muziejaus mansardoje galite aplankyti iki balandžio 28-osios.

 

Parengė ekskursijų vadovė Eglė Urmanavičiūtė

Visa galerija
Atgal