Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
22
sausio
2021

APIE GYVENIMĄ, LAIKĄ, MEILĘ...

„Kiekvieną savo gyvenimo dieną galime įsivaizduoti tarsi rėmą, ant kurio užtempiame kaip drobę privalomus kasdienybės dalykus, o toliau jau nuo mūsų priklauso, kaip savo dieną tapysim, kokios spalvos dominuos, kaip sugebėsim įvertinti savo gyvenamojo laiko ypatingumą“, – kalbėjo Kalbos premijos laureatė, skaitovė Violeta Bakutienė, balandžio 12 dieną Juozo Grušo memorialiniame muziejuje pristačiusi naujausią savo programą – literatūrinę-muzikinę kompoziciją „Sodinkime gyvenimo meilės medį“.
Kompozicijos kūrėja ir atlikėja pakvietė Gailestingumo metais plėsti gailestingumo ir gerumo erdvę, siekti būti geresniais ne už kitus, o geresniais už ankstesnį save, nepraleisti tuščiai savojo laiko – stiebtis, tiestis, bręsti ir skleistis... Kvietė pakalbėti, pamąstyti apie Laiką... Juk nuo pat laiko užtekėjimo akimirkos stengiamės suvokti jo prigimtį, nes jį norėtume įvaldyti. Bet laikas yra paslaptis, keistai įmantri dovana... Mes laiko negalime paprašyti, kad jis palauktų, bet galime kartais nors trumpam stabtelėti ir pabūti su mintimis apie gyvenimą, meilę, jaunystę... Pasiklausyti muzikos, pasigrožėti vaizdais, pasididžiuoti asmenybėmis, kurios geba daryti įtaką mūsų gyvenimams. Programos autorė paakino atsigręžti į ten, kur mūsų iškilių protėvių gyventa ir veikta. Buvo prisiminti Lietuvos šviesuoliai Vincas Kudirka, Jonas Basanavičius, Povilas Višinskis, Jonas Biliūnas, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Sofija Čiurlionienė ir kiti. Kalbėta ir apie iškilių asmenybių šeimas, jų santarvės ir bendrų darbų pavyzdžius.
Iš demonstruotos vaizdo medžiagos į mus prabilo amžininkai: tėvas Stanislovas, Justinas Marcinkevičius, dainavo talentingiausi jau XXI amžiuje gimę jaunieji šalies atlikėjai. Išgirdome Bernardo Brazdžionio kūrinių fragmentus, buvo išklausytos ir namų šeimininko – prieš tris dešimtmečius per patį sodų žydėjimą iškeliavusio Juozo Grušo (mirė 1986 m. gegužės 21 d.) mintys apie meilę ir jaunystę. Meilė, anot J. Grušo, „akla jėga ir aklas nuotykis, ji pilna stebuklų, ji ir žiauri, ir dosni, dar negimusiems sukraunanti dieviškų gėrybių, ji palaiminta ir vienintelė, ji – nepasirenkama...“ O jaunystė –„žydėjimų metas, gyvenimo pavasaris... Jeigų nori rudenį gauti gerą vaisių, neskink pavasario žiedų pinti savo vainikui.“ Programos autorė pabrėžė, kad J. Grušas savo gyvenimą įprasmino keldamas tiesos, gėrio ir grožio bei prasmės klausimus. Ponia Violeta savo programa paskleidė mintį, kad palaiminga ramybė apima visą kūną ir sielą, laimingas pasijauti atlikęs gerą darbą, paaukojęs savojo laiko, padėjęs kitam savo buvimu šalia, su atjauta ir meile kitą apkabinęs...

Parengė J. Grušo memorialinio muziejaus vedėja Nijolė Majerienė

Visa galerija
Atgal