Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
23
sausio
2021

AK, BUVO VISKO...

Šiemet – rašytojos Ievos Simonaitytės metai. Mūsų literatūros klasikei sausio 23 dieną sukako 120 metų. Anot, rašytojos A. Ruseckaitės, I. Simonaitytė yra šalia K. Donelaičio. Tokiais žodžiais ji pradėjo vakarą Maironio svetainėje. Muziejuje neseniai parengta paroda „Ji buvo Simonaitytė...“ Aktorė Virginija Kochanskytė paruošė plokštelę „Ak, buvo visko... Dedikacija Ievai Simonaitytei“ ir literatūrinę programą. Už visa tai aktorei įteikta rašytojos I. Simonaitytės vardo literatūrinė premija. 25-oji premija pirmą kartą per savo gyvavimo istoriją įteikta ne už knygą, o už kompaktinę plokštelę.
Maironio lietuvių literatūros muziejuje literatūrinę-muzikinę programą „Ak, buvo visko...“ atliko aktorė Virginija Kochanskytė, operos solistas Egidijus Bavikinas, pianistė Beata Vingraitė.
Aktorė V. Kochanskytė visiems linkėjo iškęsti įvairiausias valdžios nesąmones. Džiaugėsi, kad iš Vokietijos atvyko I. Simonaitytės draugas Ernstas Šumanas ir Ona Pajedaitė. Jie artimi I. Simonaitytės bičiuliai. Kokia laimė, kad yra išprotėję muziejininkai, kurie vis kažką rengia... Taip sakė V. Kochanskytė.
Anot aktorės, I. Simonaitytės gyvenimas buvo sudėtingas, žaižaruojantis. Operos solistas E. Šumanas padovanojo jai fotografiją su užrašu – myliu. Ar toks gražuolis vyras būtų žiūrėję į kokią baisią bobą? Tikrai ne. Simonaitytė nebuvo baisi, tik apie ją taip šneka. V. Kochanskytė sakė, kad labai mėgsta žiūrėti fotografijas. Apžiūrėjo ir rašytojos atvaizdus. Kokios suknelės, kokie paltai, skrybėlės... Ieva artistiška, norėjo sužavėti kitus. Jos žalios akys. Mitinė moteris. Ieva niekada nepasirašė Ieva, tik Ėvė, Evė, Ewa Simoneit. Ji lietuvninkė.
Aktorė kalbėjo apie romano „Vilius Karalius“ moteris – Ilžę, Grėtę, Barbę. Ilžė mylėjo Vilių likimine meile, atleido jam išdavystę, Grėtei vienintelei pavyko nuvesti jį prie altoriaus, o Barbė jį taip stipriai mylėjo, kad atidavė savo širdį... V. Kochanskytė paskaitė romano skyrių „Barbė juokiasi“. Paskui ji paaiškino, kodėl pasirinko šią ištrauką. Ji labai sukrėtė aktorę. Gal jaunimui atrodo, kad Simonaitytė nemoderni, bet taip nėra. V. Kochanskytė teigė, kad jos tekstai šiek tiek primena G. G. Markeso tekstus. Aktorė sakė, kad labai nori rašytoją apginti. Taip pat kalbėjo apie rašytojos I. Simonaitytės ryšius su Dievu. Mokslininkas D. Kaunas sako, kad rašytoja buvo netikinti. I. Simonaitytė prašė ant jos kapo nestatyti kryžiaus, nes visą gyvenimą po kryžium vaikščiojo... Ji buvo mergos vaikas. Ėvikės tėvas nepripažino. Ji tėvui atleido. Buvo šluba ir ubagė. Negavo mokslo, bet pati susikūrė savo mokymosi programą. Mano universitetai – mano gyvenimas. Ievos buvo kietas charakteris. Per gyvenimą ėjo ragais nagais. Ji buvo didelė charakterio meistrė. Vėliau aktorė perskaitė ištrauką iš „Pikčiurnienės“. Jau tu, Bušele, tai ir ant akmens atsisėdus mokėsi gyventi.
V. Kochanskytė kalbėjo apie rašytojos I. Simonaitytės ir operos solisto E. Šumano bičiulystę. Po paskutinio susitikimo su Ernstu, netrukus rašytoja mirė.
A. Ruseckaitė linkėjo Virginijai didelės sėkmės su I. Simonaitytės programa. Vakaro svečiams buvo įteiktos vasaros gėlių puokštės.
 

Parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus muziejininkė Albina Protienė

Visa galerija
Atgal