kovo

ADVENTĄ PASITINKAME PRISIMINDAMI J. GRUŠĄ

Pirmąją advento dieną Juozo Grušo memorialinio muziejaus lankytojus pakvietėme prisiminti rašytojo 117-ąjį gimtadienį. Tikroji dramaturgo gimimo diena, lapkričio 29-oji, šiemet sutapo su pakiliai minėtu Kauno Juozo Grušo menų gimnazijos trisdešimtmečiu.
Muziejaus literatūrinėje-muzikinėje popietėje „Stebiuosi jūsų kūrybine disciplina ir emocijų galia…“ dalyvavusi VDU docentė, dr. Aurelija Mykolaitytė pristatė pranešimą apie laisvės-nelaisvės tematikos raišką J. Grušo kūryboje. Lektorė rėmėsi jo 1933 m. sukurtos novelės „Atostogos pas kalėjimo viršininką“, 1957-ųjų metų tragedijos „Herkus Mantas“ ir 1966 m. parašytos tragikomedijos „Meilė, džiazas ir velnias“ tekstais, siedama šių Grušo kūrinių ištakas su laikotarpio istoriniu, socialiniu ir kultūriniu kontekstu, išryškindama mąstytojo intelektą ir gilias rašytojo filosofines įžvalgas. Pranešėja svarstė: galime tik apgailestauti, kad iki šiol mumyse tvyro vergiškumo dvasia. Tai įrodo ir naujausi visuomenės apklausų tyrimai – didžioji dalis apklaustų lietuvių vis dar tiki lemtimi... Daktarė  teigė, kad Grušo kūryba aktuali ir šiandien, išreiškė viltį, kad teatruose vėl atgims jo dramos kūriniai... Pratęsdama pranešėjos mintį, pasisakė moksleivių dramos studijų vadovė Lili Laucevičienė. Aktorė papasakojo apie teatro menu besidominčių moksleivių bandymus pažinti ir įprasminti didžiojo lietuvių dramaturgo kūrybą.
Kauno kamerinio teatro aktorius Vytautas Gasiliūnas pagauliai ir išraiškingai perskaitė psichologinės analizės, žmogaus vidinių prieštaravimų gilumu, netikėtomis sąmonės kitimų kolizijomis pasižyminčią J. Grušo novelę „Laimingasis – tai aš“. Kauno sakralinės muzikos mokyklos pedagogės Ieva Žemaitytė, Inga Bražionienė ir jų mokinės Ieva Katinaitė ir Luknė Aleknaitė atliko turtingą muzikinę programą smuikui ir fortepijonui.
Gruodžio 4 dieną pakvietėme į Kauno pradinių klasių mokinių ir jų šeimų atvirukų parodos-konkurso „Kalėdos, Kalėdos...“ atidarymą. Juozo Grušo memorialinis muziejus šią tradicine tapusią parodą rengia su Kauno pradinių klasių mokytojų „Vaikas-mokykla-šeima“ sąveikos tobulinimo iniciatyvine grupe ir Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazija. Konkurso tikslas – skatinti domėjimąsi daile, lietuvių tautos senosiomis ir šiuolaikinėmis žiemos švenčių tradicijomis, suteikti galimybę šeimų nariams patirti kūrybinio bendravimo džiaugsmą.
Gruodžio 5-ąją aktorė, režisierė, „Saulės“ gimnazijos teatro studijos vadovė Lili Laucevičienė su savo mokiniais pakvietė susirinkusiuosius stabtelėti ir pasiklausyti advento laikui tinkamos poetinės-muzikinės programos. Šis stabtelėjimas – tai galimybė pažvelgti į savo laiką ir kasdienybę kitu žvilgsniu, suteikti advento akimirkoms subtilesnę prasmę ir turinį...

Parengė Juozo Grušo memorialinio muziejaus vedėja Nijolė Majerienė.
Fotografavo Gileta Banytė.