Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
23
sausio
2021

T. TILVYČIO SKULPTŪRĖLĖS

Gegužės 5 dieną, prieš 49-erius metus, mirė lietuvių liaudies poetas, prozininkas, vertėjas, spaudos darbuotojas Teofilis Tilvytis (1904–1969) – vienas talentingiausių prieškario Lietuvos humoristų, satyrikų (literatūrinės parodijos „3 grenadieriai“ (1926), „13“ (Parnasas parodijose, 1929), poemos „Išpardavimas dūšios“ (1928), „Dičius“ (1934), „Artojėliai (1930; 1–2 –  1940), romanai „Ministerijos rožė“ (1931),  „Kelionė aplink stalą“ (1936), satyrinių humoristinių eilėraščių rinkiniai „Sveiki, broliai dainininkai“ (1935), „Kuntaplynas“ (1939)  ir kt.),  1933–40 m. (kartu su H. Blazu) leidęs populiarų satyrinį savaitraštį „Kuntaplis“. Universalaus talento rašytojas buvo linkęs į visus menus: piešė ir lipdė skulptūras, grojo smuiku, akordeonu, dainavo, vaidino „Vilkolakio“ teatro ir kt. spektakliuose, fotografavo savo gimtuosius Gaidžius ir Tauragnų apylinkės vaizdus.
„Teofilis Tilvytis mėgsta dailę. Ne, per silpnai pasakyta „mėgsta“: jis pats kuria. Laisvalaikiais, atitrūkdamas nuo rašytojo darbo stalo, jisai imasi lipdybos, piešimo, ir iš plunksną įpratusių laikyti poeto rankų gimsta skulptūriniai portretai, gana profesionaliai atlikti piešiniai. Gal būt, T. Tilvytį į šią sritį patraukė jo ilgametis darbas spaudoje, iliustruotuose žurnaluose, bendradarbiavimas su dailininkais, bet, matyt, lemiamą žodį taria jo plati meninė prigimtis, įvairiašakis talentas.“ (iš Rastinukai. XIX: Teofilio Tilvyčio paišyba bei lipdyba)
Gal tai iš anksti mirusio nagingojo tėvo, drožusio dievukus, paveldėti gabumai. T. Tilvytis sukūrė kolegų rašytojų portretų: V. Mykolaičio-Putino,  S. Nėries ir kt. portretus, savo paties šaržą, K. Binkio biustą. Šių darbų nuotraukos publikuotos savaitraštyje „Literatūra ir menas“, žurnale „Šluota“.
Fonduose saugomos trys T. Tilvyčio iš tamsaus plastilino nulipdytos skulptūrėlės: paties rašytojo autoportretas (bareljefas), jo anūko Gintaro biustas (1954–1956 m.), anūko Ryčio galvutė (1961–1962 m.) bei S. Nėries portretas (pop., grafitinis pieštukas). Juos muziejui dovanojo rašytojo sūnus Rytis Tilvytis 1987 m.
 

Parengė Vilniaus rašytojų muziejaus fondų sektoriaus fondų saugotoja Danguolė Jasinskienė

Visa galerija
Atgal