Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
23
sausio
2021

NEPERSKIRIAMOS...

Šioje nespalvotoje fotografijoje – dvi draugės, sielos seserys. Aušra Marija gimė pirmąją vasaros dieną, (šįmet šventė gražų jubiliejų), o Judita – liepos 12-ąją. Dramaturgė, prozininkė, vertėja, literatūros ir teatro tyrinėtoja, redaktorė, kelių režisieriaus J. Jurašo spektaklių inscenizacijų autorė Aušra Marija Sluckaitė ir poetė modernistė, vertėja Judita Viktorija Vaičiūnaitė. Pastaroji savo memuarinės prozos knygoje „Mabre viešbutis“ skyriuje „Vietoj rožės Aušrai Marijai J. Sluckaitei“ rašė: Susitikom Vilniaus universitete, šaltuose kalkėtuose jo koridoriuose, auditorijose, kur sėdėjom su paltais, kur virė arši klasių kova, iš karto susidraugavom ir septyniolika metų buvom beveik neperskiriamos.
Anot Juditos, Aušra Marija gimė literatūrai. Jos studentiški eilėraščiai patiko poetui Petrui Vaičiūnui, Juditos dėdei. Studijų metais (1954–1959) Judita universitete sutiko dvi išskirtines asmenybes jos gyvenime – Aušrą Mariją Sluckaitę ir Tomą Venclovą. Aušra Marija Sluckaitė dirbo „Vagos“ leidykloje. Redagavo V. Mykolaičio-Putino, I. Simonaitytės ir daugybės poetų knygas. Su ja ir Judita tarėsi visais literatūros klausimais, rodė savo eilėraščių tekstus. Abi mėgo pasėdėti inteligentų bohemos kavinėje „Neringa“, vienodos spalvos lūpdažiais ryškino lūpas. Judita ir Aušra buvo kitokios, to negalėjai nepastebėti... Apie jų ypatingą išskirtinumą yra rašęs novelistas Juozas Aputis.
J. Vaičiūnaitė knygoje „Mabre viešbutis“ prisimena jų studentišką kelionę į Krymą, buvimą sykiu. Ta prakeikta moteriška atmintis suka ne į literatūrą, o į mūsų skurdžią ir spalvingą jaunystę, seserišką anų metų supanašėjimą, saugumo debesis virš galvos, sykiu skaitomą, dažnai Tavo duotą, slaptą literatūrą, su šviesios atminties psichiatru Vladu Šimkūnu į namus atvestą kunigą pakrikštyti mano gimusios dukters, kurios krikšto motina tapai, gal net išgelbėtą gyvybę, nes iš žemės iškasei man gerą chirurgą sudėtingai apendicito operacijai. Gal tai brangiau ir už literatūrą...
Knygų „Kritikos štrichai“, „Po Dvynių ženklu“, „Miesto madrigalai“ autorė Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė knygoje „Egziliantės užrašai“ nupiešė subtilų Juditos portretą – „Sutrūkę atminties karoliai“.
Šioje fotografijoje dviejų neperskiriamų draugių kelionės į Krymo kalnus akimirka. Jas išskyrė tik Juditos mirtis.

Parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus muziejininkė Albina Protienė

Visa galerija
Atgal