Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
26
sausio
2021

LEMTINGAS POEZIJOS PAVASARIO LIETUS

...ir štai Poezijos pavasario šventė, iš mažo upeliuko virtusi sraunia kultūrinių renginių upe, skaičiuoja dar vienerius savo gyvavimo metus. Per daugiau nei pusę šimtmečio kai kurie dalykai keitėsi, kiti liko tokie patys. Nuo pat pirmojo Pavasario, įvykusio 1965-aisiais, prie jo organizavimo prisidėdavo ir Maironio lietuvių literatūros muziejus, anksčiau, tiesa, turėjęs kitokį pavadinimą. Pirmasis Poezijos pavasaris sutapo su S. Nėries 20-osiomis mirties metinėmis ir buvo surengtas Palemone, Lakštingalų slėnyje. Ilgus metus ta vieta buvo įprastinė. Vėliau, permainų laikotarpiu, buvo nuspręsta renginiui ieškoti kitos vietos ir išbandyta ne viena Kauno erdvė – Dainų slėnis, Kauno pilis... Gana anksti ši šventė tapo neįsivaizduojama be vieno iš pagrindinių akcentų – tų metų poezijos laureato vainikavimo ąžuolo lapų vainiku. Dabar jau ne vienerius metus ši tradicija tęsiama mūsų muziejuje. O pirmasis kartas buvo visai netikėtas – ne muziejus prisikvietė Pavasarį pas save, o Pavasaris pats susirado jam tinkamą erdvę.
Dar vienas Poezijos pavasario finalinį renginį lydintis atributas, tapęs beveik tokia pat tradicija, kaip ir vainikas – lietus. Jis lydėjo šventės dieną susirinkusiuosius ir 1996-aisiais, kuomet prie Kauno pilies turėjo būti vainikuotas metų laureatas Kornelijus Platelis. Prakiuręs dangus skatino ieškoti alternatyvos numatytai renginio vietai. Ji buvo pasirinkta spontaniškai, bet taip vykusiai, kad įsitvirtino ilgiems metams. K. Platelis buvo vainikuotas Maironio lietuvių literatūros muziejaus salėje. Nuo tada šis tradicinis veiksmas atrado naują, labai jam tinkančią vietą, o tradicija tęsiama iki šiol. Nuotraukoje – tas pirmasis laureatas, kuriam vainikas buvo užkabintas po Maironio namų stogu. 1997-ųjų metų programėlėje, kai vainiką ir Maironio vardo premiją gavo Vytautas P. Bložė, jau randame „įteisintą“ naująją vietą.
Nežinia, ar ir šiais metais Poezijos pavasario dalyvius penktadienį užklups lietus, bet smagu žinoti, kad visi poezijos mylėtojai susirinks į jau įprastą ir pamėgtą erdvę, kur dar vieną kartą galingai suskambės poezijos žodis.
 

Šiuolaikinės literatūros skyriaus muziejininkė Jurgita Davidavičiūtė

Visa galerija
Atgal