Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
19
sausio
2021

IŠ NAUJOS EKSPOZICIJOS...

„Jis buvo puikus mechanikas: 3 puikius pianinus ir 1 fortepijoną, mikroskopą ir visokių kitokių nepaprastų dalykų pridirbo. Kartu doras žmogus, ne pagal pasaulio madą, bet ištikimas draugas <...>.“ Kaip manote, kokiai asmenybei buvo skirti šie žodžiai?
Žinoma, Kristijonui Donelaičiui! Taip per pirmąsias poeto mirties metines Mirusiųjų knygoje įrašė Tolminkiemio klebono padėjėjas Karolis Vilhelmas Šulcas.
 
Maironio lietuvių literatūros muziejuje veikia nauja edukacinė ekspozicija „Lietuvių literatūra – trumpai ir žaismingai“, kurios pirmoje salėje skiriama nemažai dėmesio mūsų grožinės literatūros pradininkui Kristijonui Donelaičiui ir jo kūriniui „Metai“. Ekspozicijoje rodome 1914 m. Lietuvoje pirmą kartą atskira knyga išleistą K. Donelaičio raštų leidimą, puikų dailininko Petro Stausko tapytą paveikslą ir visus lankytojus kviečiame pasukti „Metų“ ratą bei pagilinti savo žinias, atrandant atsakymus į klausimus!


Įdomu! Ar žinojote, kad...
Kristijonas Donelaitis nepublikavo nė vieno savo grožinio kūrinio. 1818 m. Karaliaučiuje Liudvikas Rėza pirmą kartą išleido K. Donelaičio poemą „Metai“.
nėra jokio autentiško K. Donelaičio atvaizdo. Kaip galėjo ši asmenybė atrodyti, sužinojome tik kiek daugiau nei prieš 50 metų, kai buvo pagal kaukolę atkurtas dokumentinis portretas.
– 1977 m. UNESCO nutarimu K. Donelaičio poema „Metai“ įtraukta į Europos literatūros šedevrų biblioteką – greta Homero ir Vergilijaus epų.
– „Metai“ yra ir vienas labiausiai verčiamų bei pasaulyje paplitusių lietuvių literatūros tekstų. Dabar K. Donelaičio poema yra išversta į 14 kalbų: anglų, armėnų, baltarusių, čekų, gruzinų, latvių, lenkų, rusų, švedų, ukrainiečių, vengrų, vokiečių, ispanų ir italų. „Metų“ fragmentų yra versta į 19 kalbų (prancūzų, japonų, italų, esperanto ir kitas). Į anglų, lenkų, rusų ir vokiečių kalbas poema išversta skirtingų vertėjų ne po vieną kartą.

Visa galerija
Atgal