Maironio lietuvių literatūros muziejus
  • Versija neįgaliesiems
  • Versija neįgaliesiems
27
sausio
2021

GYVENIMO UGNIS – LIKIMO DOVANA

Vidmantė Jasukaitytė (g. 1948) – poetė, prozininkė, dramaturgė, visuomenės veikėja, signatarė, liepos 10 d. pasitinka reikšmingą jubiliejų. Tai rašytoja, rašanti labai storus romanus, taip ją apibūdintų skaitytojas, besidomintis jos kūryba nuo 2000 metų. Tačiau kūrybinio kelio pradžia – ne romanai, o eilėraščių knygos, jų iš viso – devynios. Pirmoji knyga netikėtai pranašišku pavadinimu „Ugnis, kurią reikia pereiti“ pasirodė 1976 m.  „...Šiame pirmos knygos pavadinime savo ranka nužymėjau savo likimo ugnį, kuri be abejo jau kažkur ateityje laukė ir tas, kas numatė šį laužą, padiktavo ir knygos pavadinimą, kad atsigręžusi atgal suvokčiau, jog gyvenimo ugnis – tai ne atsitiktinumas, o likimo dovana, išbandymas, kuri be jokios abejonės reikalinga žmogaus tobulėjimui“, – sakė ji viename interviu.
Apie gyvenimo ugnį, kurią žmogui skirta pereiti, kalbama veik visuose jos romanuose. Tai ir šventosios Marijos Egiptietės kančios ir nuopuoliai to paties pavadinimo romane. Pačios autorės bei jos mylimo vyro – jų abiejų, sergančių itin sunkia liga, – kentėjimai, mirtis, vienatvė, ir, tarsi prisikėlimas, gyvenimo meilė romane „Kaip mes mokėmės mirti“. O romane „Kai mes buvome vilkai“ – likimiški santykiai: meilė, prievarta, sovietmečio žlugimas, nepriklausomos Lietuvos kūrimasis, slaptosios tarnybos ir daugybė persipynusių likimų, keistų, liūdnų, tragiškų... Romane-misterijoje „Dievas miršta vienišas“ autorė bando savaip atskleisti ir interpretuoti Kristaus gyvenimą ir jo kančios prasmę...
Tad beliktų pasveikinti autorę, sulaukusią jubiliejinio gimtadienio, palinkėti  sveikatos ir skaisčios, švarios kūrybinės ugnies.

 

Parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus vedėja Virginija Markauskienė

Visa galerija
Atgal