balandžio

ĮVYKO MOKSLINĖ KONFERENCIJA „ŽEMAITĖS MAGIJA...“

Spalio pirmąją dieną Maironio lietuvių literatūros muziejuje įvyko mokslinė konferencija „Žemaitės magija: asmenybė, kūryba, archyvų slėpiniai“, skirta Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės 170-osioms gimimo metinėms. Konferencijoje dalyvavo, pranešimus skaitė ir diskutavo mokslininkai, muziejininkai, bibliotekininkai, pedagogai. Į žinomos klasikės gyvenimą žvelgta įvairiais aspektais.
Istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė priminė Lietuvos moterų emancipacijos ištakas. VU Lietuvių literatūros katedros docentė dr. Dalia Čiočytė atskleidė moteriškumo sampratą Žemaitės prozoje. Dr. Aurelija Mykolaitytė, VDU docentė, atkreipė dėmesį į ironiją Žemaitės dramaturgijoje. Klaipėdos universiteto docentas dr. Marijus Šidlauskas perskaitė pranešimą „Žemaitė: klasikinio teksto gyvybė“, akcentuodamas rašytojos kalbos vaizdingumą bei savitumą. LLTI Naujosios literatūros skyriaus mokslo darbuotoja dr. Ramunė Bleizgienė supažindino su unikaliu Žemaitės archyvu, esančiu Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Gražina Narbutaitė (Šiaulių „Aušros“ muziejus) ir Regina Mažukėlienė (Maironio lietuvių literatūros muziejus) pasakojo apie muziejuose saugomus įdomius eksponatus: Žemaitės rankraščius, laiškus, fotografijas, memorialinius daiktus, meno kūrinius. Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Lituanikos skyriaus vyresnioji bibliografė Deimantė Žukauskienė pranešime „Žemaitė Amerikoje: kūrybinis ir kultūrinis palikimas Lietuvos nacionalinėje  M. Mažvydo bibliotekoje“ kalbėjo apie mažiau plačiajai visuomenei žinomą klasikės gyvenimą svetur. Vilnietis mokytojas ekspertas Marius Mikalajūnas svarstė, koks yra, koks galėtų būti dabartinės mokyklos ir Žemaitės dialogas. Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė, kurios knygą „Žemaitės paslaptis“ šį rugsėjį išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, pasidalino savo įžvalgomis ne tik apie drąsiąją Žemaitę, bet ir jos epochos iškilias asmenybes.

Akademikės, profesorės Viktorijos Daujotytės-Pakerienės pranešimas „Žemaitė: ta pati ir kita“ sulaukė itin didelio konferencijos dalyvių dėmesio. V. Daujotytė taip yra sakiusi apie šią prozininkę: Suprantame, kad kūrinio negalima matuoti tikrove, bet Žemaitės tikrovė tokia gyva, kaip paveikslo vynuogės, kurias puola paukščiai. Tikrovės iliuzija ir gyvas pokalbis, dialogas. Žemaitės „paviršius“  jau daug kartų išvaikščiotas. Bet nepakankamos dar yra paviršiaus arba tikroviškumo sąsajos su giliosiomis kultūros struktūromis –  su papročiais, su žemės pirmenybe tarp kitų vertybių, su šeima kaip   pagrindine gyvenimo linija, su moters vieta šeimoje. Nėra prasmės ieškoti Žemaitės potekstės, bet jos kūryba yra itin atvira giliosioms liaudies kultūros sanklodoms.
Visiems susirinkusiesiems nebuvo staigmena: spalio pirmoji – garbiosios Profesorės jubiliejinis gimtadienis. Sveikinimai, rudens gėlių švytinčios puokštės buvo skirtos šiai iškiliai literatūros mokslininkei, savo jubiliejų sutikusiai Maironio namuose su Julija Beniuševičiūte-Žymantiene ir tais, kurie dar skaito lietuvišką
klasiką.

Parengė pavaduotoja muziejininkystei Raminta Antanaitienė,
Zenono Baltrušio nuotraukos